Творчество



        "Не може да живееш в Панагюрище без 
историята на твоя роден град да не е твой 
спътник от най-крехка възраст. В проучванията ми 
за миналото магнетично ме привличат миговете, 
в които откривам нови, недокоснати досега документи 
и факти."  


Георги Гемиджиев



     Проучванията, които Георги Гемиджиев прави в архивите на Българската академия на науките и Светия Синод, във Военно-историческия музей във Велико Търново, в Националната библиотека "Кирил и Методий" в София, в Народната библиотека "Иван Вазов" в Пловдив, в Държавен архив - София и Пазарджик, му позволяват да натрупа богата информация за Панагюрище.

Първата му самостоятелна публикация, след многобройни статии и радиолектории, е студията "Панагюрската община от Освобождението 1978 г. до Съединението 1885 г.", излязла през 2005 година. Студията проследява дейността на общинските съвети, кметове и депутати в периода на Временното руско управление 1877 - 1879 г. и развитието на Панагюрската община в Източна Румелия.

За бележития панагюрец проф. инж. Никола Райков Белопитов, новатор, изобретател и създател на съвременната елетротехническа наука и и индустрия в България, Георги Гемиджиев създава като сценарист и режисьор документалния филм "Познавах професор инженер Никола Белопитов" и издава през 2006 г. сборника "Никола Белопитов и приятели" в съавторство с проф. Панчо Дундаров. Името на носителя на Димитровска награда проф. инж. Никола Белопитов, създателя на Слаботоковия и Силнотоковия заводи и Института по електротехническа промишленост, стои на Мемориалната стена в Градския исторически музей. Един от инициаторите за създаването на тази Мемориална стена е Георги Гемиджиев.

За да откликне на интереса на многобройните туристи и гости на Панагюрище, през 2006 г. Георги Гемиджиев издава пътеводителя "Поглед към историческите места в Панагюрище", изчерпал се бързо поради символичната му цена от 1 лев. За труда си авторът на пътеводителя не търси лична печалба.

Съпругата му Дида Гемиджева, член на Съюза на свободните писатели в България, събира ръкописите на лирическите му творби и с материалната помощ на колеги и приятели, обединени от Секретаря на Общинска администрация Иванка Димитрова, подготвя издаването на стихосбирката "Лирика" тайно от скромния автор, притеснен да се афишира като поет. В последния момент, разкривайки "заговора", Георги Гемиджиев редактира стихосбирката и я издава през 2006 г.

Поканен от директорката на Обединената школа по изкуствата в Панагюрище Юлия Богоева да напише книга за историята на школата, Георги Гемиджиев се потапя в документите на Държавен архив - Пазарджик и създава сборника "50 години - магията на изкуството в Панагюрската школа", издаден през 2006 г., открояващ дейността на панагюрските музиканти, хореографи, драматурзи, филолози, артисти и певци от първопроходниците до наши дни с децата на Панагюрище.


За две години - 2007 и 2008 - Георги Гемиджиев прегръща идеята на проф. д-р. Лука Кръстев за създаване на поредица от книги под общото заглавие "Панагюрци вчера и днес".  Издадени са два сбоника в съавторство с проф. д-р. Лука Кръстев и Павлина Вайсилова. Статиите на Георги Гемиджиев ни грабват с богатата документалност и умелото съчетаване на логическия с образно-емоционалния стил на речта. В първия сборник са включени биографичните му статии за Нешо Бончев, Манчо Джуджев, Сава Радулов, Цвятко Хаджигьоргьов, Атанасий Чолаков, Панаот Волов, Васил Левски, Орчо войвода, поп Груйо Бански, Ангел Шишков, Недьо Горинов, Елена Николай, Богдан Овесянин, Кръстьо Симеонов, Цвятко Баров, Мана Парпулова, Никола Чамов, а във втория сборник - статиите за Дамаскин Рилец, Йордан Ненов, Иван Бобеков, Искрьо Мачев, Ильо Стоянов, Никола Делирадев, Стоян и Людмил Дринови, Лука Иванов, Стоян Керин, Янко Павлов, Никола Белопитов, Георги Манев, Стоян Сейменов, Нено Финджеков, Цветана Гогошева, Мария Клинчева, Румен Костов.


През всичките години на активната си писателска дейност Георги Гемиджиев работи за реализацията на основната си цел - създаване на "История на Панагюрище". Колко грандиозна е тази цел проличава в издадената през 2009 г. "История на Панагюрище 1878 -1944 г."

Луксозното издание с твърди корици на 620-страничната книга въ формат 70/100/16 с редактори доц. д-р Милен Куманов от БАН и Дида Гемиджиева е най-богатата с новооткрити данни краеведческа история за град в България до сега по преценката на професорите по история в БАН.

Авторът Георги Гемиджиев проследява в детайли историята на град Панагюрище по времето на Временното руско управление и в Източна Румелия; от Съединението до края на Първата световна война; участието на Панагюрци в Македоно-одринското освободително движени и войните; стопанското, политическото и културно развитие на града през различните периоди от Освобождението до Втората световна война.

Книгата е изцяло издържана в научен стил с богат език. Приета с възторг и уважение от панагюрци, тя, по думите на Цвятко Данеков, се нарежда в семейните библиотеки до Библията и "Записките по българските въстания" на Захари Стоянов.

В съавторство с Цвятко Ценов и Иван Нинов през 2011 г. Георги Гемиджиев подготвя и издава албума "60 години Ансамбъл "Ралчо Сапунджиев".

Събира материали за историята на Панагюрище до Освобождението, които съпругата му обработва след неговата смърт. Така се появява книгата "Панагюрище - Секрасте, Секрасна", която е поглед към историята на града до Априлското въстание в научно-популярен стил. Запазвайки автентичността на статиите на Георги Гемиджиев, публикувани в местни и национални печатни издания, проучвайки книги и статии на местни автори, исторически трудове и енциклопедии, съавторката поднася на читателите една увлекателна книга и сбъдва мечтата на Георги Гемиджиев Панагюрище да има своя писана история.







Няма коментари:

Публикуване на коментар